Знаете ли кое е общото между паметника на Цар-Освободител в София и статуята на Колумб в Буенос Айрес ? Това е Лъвовата чешма, на която казват още и Царската Лъвова чешма
Съществува легенда, според която ако искаш да се върнеш отново в Рим, трябва да хвърлиш монета във фонтана “Ди Треви”. Ако искаш да останеш завинаги в Казанлък, трябва да пиеш вода от Лъвовата чешма.
Проектът,е дело на флорентинския скулптор Арнолдо Дзоки, автор на паметника на свободата в Русе
и на Цар Освободител в София.
Чешмата с три лъвски глави е построена в чест на княз Фердинанд Сакс-Кобургготски. Разположена е в центъра на гр. Казанлък, на площада, в западния му край, под две дървета. Вижда се отдалече. Изградена е със средства, които царят лично наредил да бъдат отпуснати.
През 1893 г. казанлъчанинът Иван Патев изгражда водопровод, с който докарва вода до града чак от връх Бузлуджа. Патев пише писмо до княз Фердинанд за да му съобщи, че иска да направи чешма на това място, дар за него и съпругата му – италианската принцеса Мария Луиза. Трогнат, князът нарежда парите да бъдат осигурени. И била изградена тази прекрасна чешма. Официално е осветена през 1903 г. при посещението на княза в Казанлък.
Разбира се, при „народната“ власт, в края на 40-те години на ХХ век царските символи на чешмата са заличени – ъглите с изваяни колони с капители, върху които стояли инициалите на княза “ Ф I “ и царската плоча с надпис, свидетелстващ за дарението на княза. Хубаво е, че след 1989 година чешмата е възстановена в първоначалния й вид.
Няма коментари:
Публикуване на коментар